uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

نرخ مالیات خانه و خودروهای لوکس در سال ۱۴۰۲ مشخص شد

0 16


نرخ مالیات خانه و خودروهای لوکس در سال ۱۴۰۲ براساس مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه اعلام شد و خودرو بالای ۳ میلیارد مشمول مالیات است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ خبر از مصوبه این کمیسیون در خصوص تعیین نرخ مالیات بر خانه‌ها و خودروهای لوکس در سال ۱۴۰۲ داده است.

کریپتال گلوبال

«رحیم زارع»، طی نشست خبری دیروز خود ضمن تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ بیان کرد: «در لایحه دولت پیشنهاد شده که مالیات واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای مجاز که ارزش آن‌ها با احتساب عرصه و عیان بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان (همت) است، مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات دو در هزار شوند. کمیسیون تلفیق این را اضافه کرد که این مالیات شامل زمین‌های فاقد اعیانی و دارای کاربری مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر هم می‌شود».

بیشتر بخوانید: بودجه خدمات یکپارچه دولت هوشمند در لایحه بودجه ۱۴۰۲ مشخص شد

جزئیاتی از نرخ مالیات خانه و خودروهای لوکس در سال ۱۴۰۲

زارع با ذکر مثالی تشریح کرد: «اگر واحد مسکونی، باغ ویلا و زمین‌های فاقد اعیانی در شهرهای بالای صد هزار نفربه ارزش روز ۲۰ میلیارد تومان باشد، از پرداخت مالیات معاف است اما اگر مثلا ۲۵ میلیارد تومان باشد، باید به ازای ۵ میلیارد تومان مازاد ۲ در هزار مالیات بپردازند؛ این مالیات بر عهده شخصی است که در ابتدای هر سال مالک باشد».

او در ادامه افزود: «دولت در لایحه بودجه تنها مالیات مالیات واحدهای مسکونی و باغ ویلاها را آورده بود که کمیسیون تلفیق زمین‌های فاقد اعیانی و دارای کاربری مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر را به آن اضافه کرد».

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ همچنین در خصوص مالیات خودروهای لوکس افزود: «در لایحه دولت آمده که  انواع خودرو سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که قیمت روز خودروی آن ها بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است، نسبت به مازاد این مبلغ مشمول مالیات سالیانه خودرو به نرخ یک درصد می شوند؛ کمیسیون تلفیق این رقم را به ۳ میلیارد تومان ارزش خودرو افزایش داد».

نرخ مالیات خانه و خودروهای لوکس در سال 1402

وی در پایان توضیحات خود بیان داشت: «طبق مصوبه کمیسیون اگر ارزش روز خودرویی ۳ میلیارد تومان باشد معاف از مالیات است و بالاتر از آن مشمول مالیات یک درصد می شود».

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره نرخ مالیات خانه و خودروهای لوکس در سال ۱۴۰۲ چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب