uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

نتیجه جالب خنک کردن پردازنده Core i9 اینتل با ۴ کیلوگرم مس خالص!

0 15


پردازنده‌های Core i9 نسل جدید اینتل به حدی پرسرعت و البته داغ و پرمصرف هستند که بدون داشتن یک کولر پرقدرت نمی‌توان به آنها فکر کرد. اما فکر می‌کنید عملکرد یک قطعه بزرگ مسی با وزن ۴ کیلوگرم در خنک کردن پردازنده Core i9 چگونه باشد؟ با شهر سخت افزار همراه شوید.

یک کاربر تصمیم گرفته از یک استوانه مسی با وزن تقریباً ۴ کیلوگرم به عنوان حرارت گیر بدون فن برای یک پردازنده Core i9 اینتل استفاده کند. جالب‌تر اینکه این استوانه از جنس مس خالص بوده که به شدت نرم است.

جالب اینکه استوانه مسی ۴ کیلوگرمی توانسته دمای پردازنده Core i9 اینتل در حالت بلا استفادگی را حدود ۳۵ درجه نگه دارد و بیشینه دما حین استفاده هم به ۸۰ درجه سانتی‌گراد رسیده است.

در نبود شبکه‌ای از صفحات دفع گرما با امکان گردش هوا میان آنها، پردازنده Core i9 در اصل نقش یک گرم کن برای این قطعه مسی بزرگ را بر عهده شده است. به همین دلیل دمای آن به ۸۰ درجه رسیده است.

کولرهای بدون فن یا Passive بزرگ تا حد زیادی از عهده خنک نگه داشتن پردازنده‌های دسکتاپ بدون ایجاد نویز برمی آیند. با این حال برای این کار شما به یک کولر عظیم‌الجثه نیاز دارید. همچنین به نظر نمی‌رسد پردازنده‌های Core i9 کاندید مناسبی برای کولر بدون فن باشند. تصویر زیر یک کولر Passive بزرگ را نشان می دهد.

کولر بدون فن

مس یکی از بهترین فلزها از نظر انتقال حرارت است، به همین دلیل در کولر کارت های گرافیک و همچنین واترکولرها و هیت پایپ ها از مس یا آلیاژهای آن استفاده می شود. با این حال مس و آلیاژهای آن غالباً زیادی نرم است.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب