uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

افزایش ۲۰ درصدی عوارض طرح ترافیک در سال ۱۴۰۲

0 16


افزایش ۲۰ درصدی عوارض طرح ترافیک در سال ۱۴۰۲ اعلام شد. اما نرخ عوارض طرح ترافیک در شهر تهران در سال ۱۴۰۲ چقدر خواهد بود؟

افزایش ۲۰ درصدی عوارض طرح ترافیک در سال ۱۴۰۲ تأیید شد. در نشستی که بین اعضای شورای شهر تهران برگزار شد، مقرر شد که عوارض طرح ترافیک در این شهر از ۴۴ هزار تومان به ۵۳ هزار تومان افزایش پیدا کند.

کریپتال گلوبال

همچنین بر این اساس، محدوده طرح ترافیک به‌ غیر از تهران در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور نیز اجرا می‌شود که هدف آن، کاهش ازدحام وسایل نقلیه شخصی، کاهش تقاضای سفر و آلودگی هواست.

بیشتر بخوانید: جوابیه تند پلیس به وزارت صمت ؛ نقش شما در بحران ترافیک کمتر از پلیس نیست!

افزایش ۲۰ درصدی عوارض طرح ترافیک در سال ۱۴۰۲

اعضای شورای شهر تهران در آخرین نشست خود مصوبه جدیدی را برای طرح ترافیک در نظر گرفته‌اند که متن آن به افزایش ۲۰ درصدی عوارض طرح ترافیک در سال آینده اشاره می‌کند. طبق این مصوبه، بهای عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک حدود ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

محدوده طرح ترافیک به‌عنوان راه‌حلی برای کنترل ازدحام شهری، کاهش تقاضای سفر و آلودگی هوا تعریف شده است، به‌گونه‌ای که خودروهای ناقض این طرح مجبور به پرداخت عوارض هستند. به گفته مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل شهرداری تهران:

 درآمد حاصل از اخذ عوارض طرح ترافیک در سال جاری به ۱۸۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان آن وصول شده است و مابقی تا پایان سال جمع‌آوری می‌شود.

طرح اخیر با ۱۰ رأی موافق و ۸ رأی مخالف به تصویب رسیده است. نرخ کنونی عوارض در سال جاری تقریباً ۴۴ هزار تومان است که با توجه به افزایش ۲۰ درصدی، در سال‌ آینده به حدود ۵۳ هزار تومان می‌رسد.

افزایش 20 درصدی عوارض طرح ترافیک در سال 1402

افزایش ۲۰ درصدی قیمت در خصوص مالیات ورود به طرح ترافیک برای اقشار خاص جامعه از جمله جانبازان، خبرنگاران، بیماران خاص و… نیز صدق می‌کند. نرخ ورود سالانه این اقشار در سال جاری حدود ۲۳۴ هزار تومان است، اما با اعمال افزایش ۲۰ درصدی، این رقم در سال ۱۴۰۲ به تقریباً ۲۸۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

خودروهای غیرشهری نظیر وانت‌بارها و کامیونت‌ها نیز در سال آینده مشمول افزایش میزان عوارض می‌شوند؛ هرچند رقم این افزایش هنوز مشخص نشده است.

تعیین محدوده طرح ترافیک و عوارض ورود به آن برای شهر پرازدحامی نظیر تهران یک راه‌حل جزئی با عایدی کلان به‌حساب می‌آید. این طرح جهت تشویق شهروندان تهرانی به استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای رفت‌وآمدهای داخلی به تصویب رسیده است تا شاید بدین شیوه، از تردد خودروهای دودزا در سطح شهر کاسته و آلودگی هوا کمتر شود. بااین‌وجود، به‌نظر نمی‌رسد افزایش ۲۰درصدی عوارض طرح ترافیک و پرداخت هزینه ۵۰ هزار تومانی، اثربخشی اجتماعی و زیست‌محیطی چندانی به‌دنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص افزایش ۲۰ درصدی عوارض طرح ترافیک در سال ۱۴۰۲ چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب