uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

اجرای ویندوز ۱۱ روی تنها ۲۰۰ مگابایت حافظه رم

0 16


روز جمعه با شما دوستان در مورد نسخه ویژه‌ای از ویندوز ۱۱ که روی سیستم‌های با زیر حافظه ۲ گیگابایت رم نصب می‌شود صحبت کردیم. حالا توسعه دهنده این نسخه کم حجم ویندوز ۱۱ با بهینه‌سازی حداکثری، امکانی فراهم کرده که بتوان این نسخه را روی دستگاهی با ۲۰۰ مگابایت حافظه رم نیز نصب کرد. اتفاقی که حقیقتاً حیرت‌انگیز است.

به صورت عادی برای نصب ویندوز ۱۱ حافظه رم زیر ۴ گیگابایت عملکرد بدی خواهد داشت و اگر می‌خواهید این عملکرد را به صورت قابل قبول دریافت کنید باید روی حافظه‌های زیر ۸ گیگابایت حساب باز نکنید. کاربر توسعه دهنده این پروژه خاص که Tiny11 نام دارد در نسخه اول بهینه‌سازی ویندوز ۱۱ ویژه خود، با حذف بسیاری از ابزارها و سرویس‌های ویندوز ۱۱ اورجینال، امکان نصب آن روی سیستمی با حافظه رم ۲ گیگابایتی فراهم کرده بود.

اما همانطور که عنوان شد پروژه Tiny11 در همینجا متوقف نشده و در جدیدترین بروزرسانی، توسعه دهنده مذکور، نسخه خاصی را تولید کرده که یک دهم پروژه قبلی فضای حافظه رم اشغال می‌کند.

در همین رابطه بخوانید:

دانلود کنید: ویندوز ۱۱ با قابلیت نصب روی کامپیوترهای قدیمی با ۲ گیگابایت رم

NTDev در این پروژه سیستمی مجازی را برای تست ویندوز ۱۱ کم حجم خود در ماشین مجازی تنظیم کرده که ۳۸۴ مگابایت حافظه رم دارد. مشخص است که ویندوز در حال اجرا عملکرد بسیار کُند دارد و عملاً قابل استفاده نیست که علت آن استفاده حداکثری از منابع سخت‌افزاری مانند رم، حافظه دیسک و پردازنده است.

tiny11-200mb-3.jpg

جالب است که این پروژه به نوعی رقابت برای توسعه دهندگان برای اجرای ویندوز ۱۱ روی دیگر سیستم‌ها نیز تبدیل شده است. در همین راستا کاربر توسعه دهنده دیگر هنگام بوت شدن حافظه سیستم مجازی را دقیقاً روی ۲۰۰ مگابایت قرار داده و اعلام کرده که با چهار مرتبه دریافت ارور صفحه آبی یا همان BSoD، نتوانسته ویندوز را با موفقیت اجرا کند. البته این کاربر در کمال تعجب با کاهش ۴ مگابایت دیگر و رساندن حافظه مجازی به ۱۹۶ مگابایت، توانسته با چند مرتبه تلاش، بالاخره ویندوز ۱۱ خاص Tiny11 را روی آن سیستم اجرا کند. البته این کاربر نیز اعلام کرده که در این شرایط نیز پس از ۳۰ دقیقه ارور BSoD مانع از ادامه کار شده است.

tiny11-200mb-4.jpg

بدون شک استفاده از جدیدترین سیستم عامل ویندوز برای اجرا در این محدودیت های ذخیره سازی/رم بسیار سرگرم کننده است. با این حال، یک جنبه جدی در این خصوص وجود دارد، زیرا بسیاری از کاربران سیستم‌های قدیمی می‌توانند با یک سیستم‌عامل سبک تر اما به‌روز تحولی به تجربه کاربری خود بدهند. بنابراین، Tiny11 یا چیزی شبیه به آن می‌تواند در کنار بیلدهای مختلف لینوکس فشرده یا حتی Chrome OS Flex یک انتخاب مفید باشد.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب