uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

طرح صیانت پشت درهای بسته تصویب شد / اجرای آزمایشی به‌زودی

0 12
اگر به خاطر داشته باشید تابستان سال گذشته نمایندگان مجلس با بررسی طرح صیانت طبق اصل ۸۵ موافقت کردند. به این ترتیب برای بررسی و تصویب این طرح نیازی به جلسات علنی نبود و همه چیز به کمیسیونی متشکل از کمتر از ۲۰ نماینده سپرده شد. این طرح زمستان سال گذشته یک‌بار در کمیسیون مشترک بررسی و تصویب شد و امسال نیز بخشی از آن توسط شورای عالی فضای مجازی به تأیید رسید. حالا در شرایطی که اینترنت کشور از هر زمان دیگری محدودتر شده و شدیدترین فیلترینگ را تجربه می‌کنیم، کمیسیون مشترک از تصویب نهایی این طرح جنجالی خبر داده است. به این ترتیب سرانجام طرح صیانت تصویب شد.

دبیر کمیسیون طرح صیانت که حالا با نام جدید طرح «نظام تنظیم مقررات فضای مجازی» شناهته می شود از ارسال آن به شورای نگهبان در آینده نزدیک خبر داد. این درحالیست که گفته می‌شد جلسات بررسی طرح قرار است به صورت زنده پخش شود تا همه بتوانند با شفافیت روال آن را مشاهده کنند. با این‌حال این طرح با تصمیم آقایان به‌صورت پنهانی تصویب شده است.

مهرداد ویس کرمی دبیر کمیسیون طرح صیانت ادعا کرده این کمیسیون اختیار تام دارد و صحن مجلس فقط در مورد زمان آزمایشی اجرای آن تصمیم‌گیری خواهد کرد. ظاهراً طرح صیانت قرار است ابتدا به مدت ۳، ۵ یا ۷ سال به‌صورت آزمایشی اجرا شود تا مشکلات آن مشخص شده و سپس اجرای آن دائمی شود.

شاید بپرسید آیا چیز دیگری هم از اینترنت مانده که طرح صیانت از بین ببرد؟ راستش را بخواهید هنوز مفاد دقیق طرح جدید صیانت جایی منتشر نشده است! اما اگر آخرین متن منتشر شده را ملاک قرار بدهید، تمامی سرویس‌های ایرانی برای فعالیت در ایران می‌بایست نماینده خود را به کشور معرفی کنند. همچنین اختیارات دولت در زمینه اینترنت بین‌الملل کاهش یافته و نیروهای مسلح نیز به تصمیم‌گیران فضای مجازی کشور و برای تعیین پهنای باند اضافه خواهد شد.

به نظر می‌رسد مسئولین اینترنت کشور علاقه چندانی به شفافیت در این زمینه ندارند و حتی بررسی این طرح مهم را از صحن علنی مجلس نیز مخفی می‌کنند. حال بایستی منتظر ماند و دید طرح جدید صیانت چه به سر اینترنت کج‌دار و مریز کشور می‌آورد.

منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب