uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

آشنایی با نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه

0 12


کارآمد نگه داشتن زیرساخت دیجیتال شما مستلزم نرم افزاری است که به طور مداوم شبکه شما و داده هایی را که درون آن جریان می یابد، زیر نظر داشته باشد. شما به ابزاری نیاز دارید که اطلاعات قابل اعتمادی را در اختیار مدیران قرار دهد و این توانایی را به آنها بدهد تا قبل از اینکه مشکلات سیستم را از کار بیندازند، آنها را شناسایی و حل کنند.

سیستم مانیتورینگ شبکه چیست؟

سیستم های مانیتورینگ شبکه شامل ابزارهای نرم افزاری و سخت افزاری است که می توانند جنبه های مختلف یک شبکه و عملکرد آن مانند ترافیک، استفاده از پهنای باند و زمان آپتایم را ردیابی کند. این سیستم ها می توانند دستگاه ها و سایر عناصری که شبکه را تشکیل می دهند یا روی آن تاثیر دارند شناسایی کنند و همچنین به روزرسانی های وضعیت را به صورت به لحظه ارائه دهند.

مدیران شبکه به سیستم های مانیتورینگ شبکه تکیه می کنند تا با کمک آنها به سرعت نقص دستگاه یا اتصال یا مشکلاتی مثل مانند گلوگاه های ترافیکی را که جریان داده را محدود می کند شناسایی کنند.

به لطف نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه، توانایی تشخیص مشکلات در بخش هایی از شبکه میسر می شود که بدون استفاده از این ابزارها، امکان پذیر نبود. این سیستم ها می توانند مدیران را از طریق ایمیل یا پیامک مطلع کنند و با استفاده از تجزیه و تحلیل شبکه، گزارش هایی را ارائه دهند.

در این مقاله می توانید با ۶ مورد از بهترین نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه که می توان برای مشاهده و گزارش در مورد طیف وسیعی از محیط های IT استفاده کرد، آشنا شوید.

نرم افزار Datadog

دیتا داگ با راه حل های ارزان قیمت و هدفمند که برای مطابقت با نیازهای شما ساخته شده اند، دید کاملی را در سراسر شبکه به شما ارائه می دهد. علاوه بر راه حل های مانیتورینگ شبکه، نرم افزار Datadog دارای مجموعه ای از ابزارها است که برای کمک به مشاهده و مدیریت زیرساخت ها، امنیت، داده های Log، تجربه کاربر نهایی و غیره طراحی شده اند.

نرم افزار Datadog به شما این امکان را می دهد تا برای هر میزبان یا هر دستگاه پلن مناسبی را بخرید. شما می توانید راه حلی بسازی که کاملا با نیازهای مانیتورینگ شما مطابقت داشته باشد و در صورت نیاز به راحتی مقیاس بندی کنید. با دیتا داگ می توانید تصویر واضحی را از الگوهای ترافیک، عملکرد دستگاه و سلامت کلی شبکه دریافت کنید.

شما دید کاملی بر شبکه خود خواهید داشت و پیرامون هر آبجکت تگ شده از جمه کانتینرها، هاست ها، سرویس ها یا مناطق در دسترس، داده هایی را دریافت می کنید. Datadog یک گزینه عالی برای شرکت هایی است که به دنبال دسترسی به یک نرم افزار مانیتورینگ شبکه عالی هستند اما بودجه کافی برای خرید مجوزهای دائمی ندارند.

نرم افزار PRTG

PRTG یک راهکار محبوب و همه کاره برای شرکت هایی با زیرساخت های بزرگ که بین مکان های مختلف پراکنده شده اند، قابلیت تجسم و مدیریت نیازهای شبکه در کل محیط IT را فراهم می کند. با PRTG نیازی به اختلاط و تطبیق نیست. هر مجوز شامل مجموعه ویژگی های کامل است و در رابط کاربر پسند، می توانید روی زیرساخت فناوری اطلاعات، ترافیک شبکه، محیط های مجازی، ابری و ترکیبی و اینترنت اشیاء نظارت کنید.

مهم نیست که سیستم شما چطور تنظیم شده است؛ PRTG به شما کمک می کند اضافه بار پهنای باند را شناسایی کرده و اختلالات احتمالی را تشخیص دهید. PRTG به کاربران اجازه می دهد تا نظارت بر پهنای باند را با مجموعه ای از سنسورهای مختلف انجام دهند.

یک نسخه آزمایشی رایگان از PRTG در دسترس است که به شما اجازه می دهد تمام ویژگی ها را آزمایش کنید.

نرم افزار Nagios

یکی از بهترین نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه که با یک گزینه کاملا رایگان تحت عنوان Nagios Core ارائه می شود. آنها همچنین راه حل های سازمانی را ارائه می دهند که شامل مجموعه ویژگی های بسیار قوی تر است.

Nagios Core قابلیت توسعه پذیری بسیار خوبی دارد. جامعه کاربری بزرگ این نرم افزار، اسکریپت هایی را برای تعداد زیادی نیاز نظارتی تولید کرده است. اگر یک کسب و کار کوچک دارید و تیم فناوری اطلاعات شما مایل به کار با Nagios Core است، می توانید کارهای زیادی با این ابزار رایگان انجام دهید.

اما برای شرکت های بزرگ تر که از نظر قابلیت های گزارش دهی و حسابرسی بیشتر می خواهند، مجوز دائمی Nagios XI در دسترس قرار دارد. این نسخه مبتنی بر تعداد گره ها (هر گره دستگاهی با یک آدرس IP مشخص) است و چندین سطح مجوز را ارائه می دهد.

نرم افزار Spiceworks

نرم افزار Spiceworks

نرم افزار Spiceworks راه حلی رایگان و آسان برای استفاده است که اطلاعات اولیه ای از نحوه عملکرد شبکه را در اختیارتان قرار می دهد. نرم افزار اسپایس ورکس شاید بهترین نرم افزار رایگان برای محیط های ویندوزی باشد اما عملکرد آن در شبکه های بزرگ تر می تواند کند باشد.

داشبورد اتصال Spiceworks قابل تنظیم است و اطلاعات زیادی را در مورد آنچه در زیرساخت شما اتفاق می افتد به دست می آورد. می توانید هشدارهای ایمیلی را تنظیم کنید تا به شما اطلاع دهند که آیا کاربران نهایی در دسترسی به دستگاه های زیرساخت یا وب سایت ها با مشکل مواجه هستند یا خیر.

از داشبورد می توانید به سرعت مشکلات اساسی شبکه را عیب یابی کنید و به لطف رابط کاربری بصری و کارآمد، به راحتی بفهمید مشکل از کجاست. اگر به دنبال جعبه ابزار IT رایگان هستید، Spiceworks راه حل های یکپارچه ای برای هلپ دسک و موجودی دارد که می تواند گردش کار شما را تسهیل کند.

هلپ دسک یک پورتال کاربر ایجاد می کند که به کاربران اجازه می دهد تیکت هایی ایجاد کنند که IT می تواند در صورت بروز مشکلات آنها را ردیابی کند. اگر می خواهید به صورت به لحظه بر روی دستگاه دستگاه نظارت و گزارش جامع دریافت کنید، پیکربندی Spiceworks دشوارتر است؛ اما اگر به دنبال اطلاعات اولیه ای در مورد فضای دیسک یا قطعی دستگاه هستید، اسپایس ورکس یک گزینه عالی است.

نرم افزار SolarWinds

اگر کسب و کارتان در حال رشد است، SolarWinds همه ابزارهای مورد نیاز برای پیکربندی و نظارت بر شبکه های پیچیده با هر ابعادی را ارائه می دهد. با SolarWinds می توانید مدیریت کامل محیط IT خودتان از جمله امنیت، هلپ دسک و مدیریت پایگاه داده را انجام دهید.

بسته به مجموعه خدمات خاصی که نیاز دارید، می توانید قابلیت Network Performance Monitor را به عنوان یک محصول مستقل یا به عنوان بخشی از مجموعه ابزارهایی مانند آنالیز شبکه و مدیر اتوماسیون شبکه خریداری کنید.

ویژگی های کلیدی موجود در Network Performance Monitor عبارتند از هشدار پیشرفته و نقشه های هوشمند که از تمام سخت افزارها و نرم افزارهای ارائه شده توسط برندهای مطرح پشتیبانی می کند. این محصول دارای ویژگی های کاملی است و با طیف وسیعی از ابزارهای تخصصی به تیم های IT شما کمک می کند تا دید و کنترل بهتری روی شبکه داشته باشند.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا

نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا

نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا یک ابزار ضروری برای تیم IT هر سازمانی محسوب می شود. این نرم افزار پیشرفته برای مانیتورینگ شبکه و دیتاسنتر قابلیت های متعددی را در اختیارتان قرار می دهد. با کمک بینا می توانید کلیه سرویس های موجود روی شبکه را به صورت شبانه روزی تحت نظر داشته باشید. با ردیابی هرگونه اختلال و مشکل، بلافاصله انواع اخطار برای مسئولان شبکه ارسال می شود.

مانیتورینگ سرورها امکان نظارت دقیق روی میزان استفاده از منابع را میسر و شما را از آخرین وضعیت سخت افزاری، سرویس ها و پروسه ها مطلع می کند. برای مانیتورینگ شرایط محیطی می توانید از سنسورهای مختلف استفاده کنید و با نرم افزار بینا دما و رطوبت اتاق سرور و دیتاسنتر را به صورت به لحظه تحت نظر بگیرید.

نرم افزار بینا یک راهکار جامع و کارآمد است که از بیش از ۶۰۰ دستگاه ساخت برندهای معتبر پشتیبانی می کند. سازمان هایی با ابعاد مختلف از کوچک تا بزرگ می توانند از بینا استفاده کنند و برای مانیتورینگ دقیق شبکه و سرویس های خود به ابزارهای جانبی نیازی ندارند.

سخن پایانی

اگر در حال حاضر از هیچ راهکاری استفاده نمی کنید، بهتر است نسخه های رایگان یا دموی نرم افزارهای معرفی شده در این مقاله را امتحان کنید. این کار به شما اجازه می دهد تا با ابزارها و قابلیت های این نرم افزارها به صورت عملی آشنا شوید و عملکردهایی که واقعا به آنها نیاز دارید را شناسایی کنید.

حقیقت این است که تقاضای کاربر هر روز محدودیت های فناوری اطلاعات را افزایش می دهد. تیم IT شما به ابزارهایی متناسب با چالش هایی که با آن روبرو هستند نیاز دارد. پیچیدگی و گستردگی شبکه ها و سرویس های مدرن باعث شده است تا استفاده از نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه در اکثر سازمان ها به یک ضرورت تبدیل شود.

سلب مسئولیت: مطالب منتشرشده در دسته رپورتاژ آگهی توسط شرکت‌های ثالث تهیه شده اند و جنبه تبلیغاتی یا بیانیه خبری دارند. این مطالب صرفاً بازنشر شده و شهرسخت‌افزار مسئولیتی در قبال صحت محتوای آن ندارد.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب