uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

بهره گیری از نظرات نخبگان در حل چالش‌ها، رویکرد جدید معاونت

0 13


سرپرست دفتر سیاستگذاری معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس‌جمهوری گفت: در این دوره دغدغه‌های جدیدی در معاونت علمی مطرح شد و رویکرد معاون جدید علمی بهره گیری از نظرات نخبگان برای رفع چالش‌ها است.

به گزارش ایسنا، دکتر سید سعید منجم زاده امروز در نشست تقویت شبکه نخبگانی در حکمرانی دانش بنیان، معاونت علمی را نهادی نوپا با سابقه فعالیت ۱۵ ساله توصیف کرد و افزود: ماموریت اصلی معاونت علمی توسعه علم و فناوری بود که در این راستا این نهاد تلاش کرده تا مسیر جدیدی را باز کند.

وی با بیان اینکه برای تحقق این هدف، تاکنون اقداماتی اجرایی شده است، اظهار کرد: این حرکت‌ها بر اساس سعی و خطاهایی بوده است.

منجم‌زاده، با اشاره به برخی از انتقادات نسبت به موازی کاری معاونت علمی با وزارت علوم، خاطر نشان کرد: در این زمینه رویکردهای مختلفی بوده و اعلام می‌شد که با وجود وزارت علوم‌، تحقیقات و فناوری که نام مشابه با معاونت علمی هم دارد، چه لزومی به ایجاد این نهاد در نهاد ریاست جمهوری بوده است.

سرپرست دفتر سیاستگذاری معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری، ادامه داد: معاون علمی در طول این سال‌ها خیلی از این موازی کاری‌ها را مرتفع کرد.

وی اضافه کرد: در کنار آن، مسؤولان متوجه شدند که توسعه فناوری با ابزارهای موجود امکان پذیر نیست؛ از این رو این نهاد تلاش کرده است که در جاهایی که نیاز بود، نهادسازی کرده و ایجاد صندوق‌های پژوهش و فناوری در این راستا بوده است.

سرپرست دفتر سیاستگذاری معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری، ایجاد شبکه سازی در حوزه آزمایشگاهی را از دیگر اقدامات معاونت علمی در راستای ایجاد زیر ساخت‌های توسعه فناوری نام برد و یادآور شد: در برخی موارد مانند اعطای مشوق‌های قانونی، نیازمند قانونگذاری بودیم کهاقدام شد.

منجم زاده افزود: در این دوره دغدغه‌های جدیدی در معاونت علمی مطرح شد و رویکرد معاون جدید علمی بهره گیری از نظرات نخبگان برای رفع چالش‌ها است.

وی اضافه کرد: در این راستا تلاش داریم تا آرا و اندیشه‌های نخبگان اخذ شود تا به بدنه حکمرانی و دولت منعکس کنیم و این امر از ماموریت‌های جدید معاونت است.

منجم زاده با بیان اینکه معاونت علمی علاوه بر توسعه فناوری با چالش‌هایی مانند آب، آلودگی و مهاجرت نخبگان مواجه است و کشور برای رفع آنها نیازمند اصلاح حکمرانی و ارائه روش‌های جدید است. از این رو مساله اصلی ما تنها محدود به توسعه فناوری نیست بلکه نیازمند بهبود آیین نامه‌ها و بهبود شرایط صادرات هستیم.

 سرپرست دفتر سیاستگذاری معاون علمی،  فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری تاکید کرد: علاقه مند هستیم تا پیشنهادات را دریافت کنیم و در جاهایی که نیاز باشد توافق نامه منعقد می شود و در صورت نیاز حمایت مالی انجام خواهد شد.

انتهای پیاممنبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب