uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

افزایش سهم AMD از بازار پردازنده‌ ها و ادامه روند نزولی فروش اینتل

0 13


گزارش‌های منتشر شده از افزایش سهم AMD و در مقابل کاهش سهم اینتل از بازار پردازنده‌ها حکایت دارد. تیم قرمز به لطف تراشه‌های EPYC توانسته ۳۱.۳ درصد از سهم بازار را در اختیار بگیرد و سهم تیم آبی هم با کاهش روبرو شده و به ۶۸.۷ درصد رسید است. جزئیات بیشتر درباره عملکرد دو غول تراشه ساز را در ادامه این مطلب از شهر سخت افزار بخوانید.

جدیدترین آمار منتشر شده توسط Mercury Research به وضعیت بازار پردازنده‌ها در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۲ و پیشرفت‌های AMD و اینتل در بخش پردازنده‌های مرکزی اشاره دارد.

بر اساس داده‌های Mercury Research پردازنده‌های AMD اکنون ۳۱.۳ درصد از سهم بازار را در اختیار دارند که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ افزایش ۳ درصدی را تجربه کرده است. در همین رابطه سهم اینتل نیز در سه ماهه چهارم ۲۰۲۲ نزدیک به ۶۸.۷ درصد عنوان شده که از کاهش ۳ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ حکایت دارد.

در ادامه این گزاش آمده که اینتل و AMD بیشترین کاهش فروش را در ۳۰ سال گذشته تجربه کرده‌اند. همین کاهش فروش بیشتر بر بخش پردازنده‌های پر فروش تاثیر گذاشته و هر دو شرکت فعال در این بخش در گزارش‌های درآمدی قبلی خود نیز زیان مالی را اعلام کرده‌اند.

در این گزارش مقدار کاهش سالانه فروش پردازنده نزدیک به ۳۴ درصد عنوان شده و این در حالی است که افت فروش ۳ ماهه در این خصوص ۱۹ درصد برآورد شده است. در همین راستا طبق گزارش، فروش CPU در سال ۲۰۲۲ به استثنای پردازنده‌های مبتنی بر آرم ۳۷۴ میلیون عنوان شده که درآمد ۶۵ میلیاردی را در مجموع به ارمغان آورده است. با این حال در همین رابطه عنوان شده که درآمد فروش پردازنده در سال ۲۰۲۲ همچنان بالاتر از سال‌های گذشته به استثنای سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ بوده است.

انتظار می‌رود پردازنده‌های AMD EPYC و Instinct تا پایان سال جاری سهم بازار این شرکت را نیز به فراتر از ۳۰ درصد افزایش دهند. هنوز در مجموع اینتل در بخش سرور در جایگاه برتر است، اما اینتل باید تغییرات اساسی برای رقابت موثر با پردازنده‌های AMD در سال‌های پیش رو انجام دهد. اینتل و AMD دهه‌هاست که در بخش CPU به رقابت پرداخته‌اند و محصولات AMD در قرن بیستم بیشتر به عنوان کپی و جایگزینی ارزان‌تر برای پردازنده‌های اینتل در دسترس قرار می‌گرفت.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب