uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

لغو الزام خودروسازان به عرضه خودرو با استاندارد یورو ۵ ؛ خبری از بنزین باکیفیت نیست!

0 16


طرح عرضه خودرو با استاندارد یورو ۵ نیامده شکست خورد و بنابر جدیدترین ابلاغیه تصمیم بر برقراری استاندارد یورو ۴ در صنعت خودروسازی است.

طرح عرضه خودرو با استاندارد یورو ۵ به‌طورکلی لغو شد. آنطور که پیداست قرار نیست در کشور شاهد عرضه بنزین باکیفیت باشیم.

بر این اساس تا وقتی‌که شرکت‌های خودروساز در محصولاتشان از بنزین باکیفیت یورو ۵ پشتیبانی نکنند، تولید بنزین یورو ۵ نیز فایده‌ای ندارد. در خبرهای پیشین سازمان استاندارد خودروسازان را مجبور به تولید و عرضه خودرو با استاندارد یورو ۵ کرده بود. اما حالا چه شده که این طرح به در بسته خورده، با ما باشید تا علتش را به شما توضیح دهیم.

یبشتر بخوانید: تولید خودرو در ۱۰ ماه نخست ۱۴۰۱ مرز ۱ میلیون را رد کرد

قانون عرضه خودرو با استاندارد یورو ۵ لغو شد

شدت مصرف انرژی در ایران بیش از ۲ برابر میانگین جهانی است. این موضوع در حالی است که ایران بزرگترین دارنده منابع هیدروکربنی دنیا است و بیشترین یارانه سوخت را نیز پرداخت می کند. مهدی اسلام پناه در پاسخ به سوالی درباره کیفیت سوخت، اظهار کرد:

طبق قانون در کلانشهرها باید بنزین یورو ۴ توزیع شود که استاندارد هم بر این موضوع نظارت می‌کند. این موضوع که قرار بود خودروها یورو ۵ شود هم اصلاح شده و در حال حاضر طبق قانون خودروها باید یورو ۴ باشند.

قانون عرضه خودرو با استاندارد یورو 5 لغو شد

این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر در عمده کلانشهرها بنزین یورو ۴ توزیع می‌شود، تصریح کرد: «در غیر کلانشهرها نمی‌توانم این موضوع را تایید کنم و بنزین یورویی نیست. سازمان استاندارد به چیزی که قانون درباره سوخت یورویی و خودرو تعیین کرده باشد، عمل می‌کند. البته این موضوع که قرار بود خودروها یورو ۵ شود هم اصلاح شده و در حال حاضر طبق قانون خودروها باید یورو ۴ باشند. درواقع، این اختلاف وجود داشت که اگر خودروی یورو ۵ باشد سوخت یورو ۵ نداریم یا اگر سوخت یورو ۵ باشد، خودروی یورو ۵ نداریم‌. در نهایت با همکاری محیط زیست این موارد را انطباق دادند.»

این درحالیست که بر اساس ماده ۴ قانون هوای پاک قرار بود که از ابتدای سال ۱۳۹۸ فروش خودروهای یورو ۴ ممنوع شود و خودروسازان پیش از اقدام به فروش نسبت به دریافت مجوزهای آلایندگی و استانداردهای یورو ۵ اقدام کنند، اما بنابر درخواست خودروسازان اجرای این قانون تا سال ۱۳۹۹ به تعویق افتاد.

اختلافات سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد با خودروسازان برای مدتی ادامه پیدا کرد، اما حالا بر اساس اظهارات جدید رئیس سازمان ملی استاندارد به نظر می‌رسد این قانون تغییر کرده است.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص عرضه خودرو با استاندارد یورو ۵ چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب