uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

نگاهی به قابلیت‌های جدید اندروید ۱۴ در نسخه Developer Preview 1؛ از ارتقا امنیت تا بهبود شارژدهی باتری و سفارشی سازی گسترده

0 16


گوگل به تازگی نخستین ویرایش از سیستم عامل اندروید ۱۴ با عنوان Developer Preview 1 را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است. بررسی این نسخه نشان می‌دهد که اندروید ۱۴ بیش از هرچیز بر روی بهبود پردازش‌های در حال انجام در پس‌زمینه، ارتقا میزان شارژدهی باتری و قابلیت‌های مربوط به سفارشی سازی تاکید دارد.

با انتشار نخستین ویرایش از سیستم عامل اندروید ۱۴ با عنوان Developer Preview 1، اکنون می‌توان با بررسی آن با بسیاری از ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدترین نسخه از سیستم عامل گوگل آشنا شد. در وهله اول به نظر می‌رسد که برای اندروید ۱۴ یک لوگوی جدید در نظر گرفته شده است که به ناسا و فعالیت‌های فضایی آن اشاره دارد. نسخه Developer Preview 1 از اندروید ۱۴ همچنین در بخش پایش و مشاهده میزان سلامتی گوشی‌های هوشمند، بهبود پردازش‌های در حال انجام در پس‌زمینه، افزایش میزان شارژدهی باتری و… قابلیت‌های تازه‌ای را در خود جای داده است.

گوگل اعلام کرده است که اندروید ۱۴ را به گونه‌ای طراحی کرده است که هم برای روی گوشی‌های هوشمند، هم تبلت‌ها و هم گوشی‌های تاشو عملکرد خوبی داشته باشد. در کنار قابلیت‌های موجود در دو سیستم عامل اندروید ۱۲L و اندروید ۱۳، اندروید ۱۴ دارای قابلیت‌های تازه‌ای است که در پشتیبانی از دستگاه‌های بزرگ عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارد.

امنیت همیشه یکی از قابلیت‌های جدید و مهم نسخه‌های تازه از سیستم عامل اندروید بوده است و اندروید ۱۴ نیز از این قاعده مستثنی نیست. اندروید ۱۴ اکنون نصب و اجرای برنامه‌های اندرویدی قدیمی که با هدف استفاده در نسخه‌های پیشین طراحی شده بودند را غیرممکن می‌کند. خبر خوب این است که تنها برنامه‌های خیلی قدیمی توسط این سیستم عامل مسدود می‌شوند. گوگل اعلام کرده است که تنها برنامه‌های طراحی شده با SDK با ویرایش ۲۳ و قدیمی‌تر امکان نصب بر روی این سیستم عامل را ندارد. این ویرایش از SDK با اندروید ۶ برابری می‌کند و نشان می‌دهد که برنامه‌های قدیمی‌تر از این نسخه اندروید امکان نصب و اجرا بر روی اندروید ۱۴ را ندارند.

ویژگی مهم دیگر در بخش امنیت مربوط به کدهای پویایی است که تنها اجازه خواندن و اجرا را در اختیار دیگر برنامه‌ها قرار می‌دهند. به این ترتیب امکان ایجاد تغییر و یا تزریق کد به آن‌ها وجود نخواهد داشت و با بهبود امنیت ربرو خواهیم شد. اندروید ۱۴ همچنین در بخش مدیریت رمزهای عبور قابلیت‌های جدید و تازه‌ای را در اختیار کاربران و توسعه دهندگان قرار داده است.

Android-14-Developer-Preview-3.jpg

اکنون در بخش Accessibility از اندروید ۱۴ نیز با یک قابلیت جدید روبرو هستیم که به کاربران اجازه می‌دهد به صورت غیرخطی و تناوبی ابعاد فونت نوشته‌ها را تغییر دهند. در این قابلیت امکان بزرگ‌نمایی فونت‌ها تا ۲۰۰ درصد وجود دارد و برخلاف نسخه‌های قبلی اندروید، اکنون در این سیستم عامل جدید به صورت خودکار تنظیماتی صورت می‌گیرد تا متون به خوبی بر روی گوشی‌های هوشمند مشاهده شود. دیگر قابلیت مهم اندروید ۱۴ در این بخش ارتقا ویژگی‌های مربوط به سفارشی سازی است که انتظار می‌رود در نسخه‌های بعدی نیز با گستردگی بیشتر روبرو شود.

گوگل اعلام کرده است که نسخه Developer preview 2 از اندروید ۱۴ را در ماه مارس در دسترس توسعه دهندگان قرار می‌دهد. همچنین قرار است در ماه آوریل و می اولین و دومین نسخه بتا از این سیستم عامل در دسترس قرار بگیرد. سپس در ماه‌های ژوئن و جولای مراحل پایدارسازی این سیستم عامل ادامه پیدا می‌کند و انتظار می‌رود در ماه‌های آگوست و سپتامبر شاهد انتشار نسخه نهایی از آن باشیم.

Android-14-Developer-Preview-4.jpg

نسخه Developer Preview 1 از اندروید ۱۴ هم اکنون با گوشی‌های پیکسل ۷ پرو، پیکسل ۷، پیکسل ۶a، پیکسل ۶ پرو، پیکسل ۶، پیکسل ۵a 5G و پیکسل ۴a 5G سازگاری کامل دارد و علاقه‌مندان می‌توانند آن را بر روی این دستگاه‌ها نصب کنند. امکان دانلود این سیستم عامل از طریق این لینک وجود دارد.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب