uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

موافقت دولت با واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد

0 13


واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد به‌زودی ممکن می‌شود. چند روز پیش یک نماینده مجلس نیز صحبت از واردات خودروهای دست‌دوم کرده بود.

واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد مورد موافقت دولت قرار گرفت. این خبر در شرایطی منتشر شده است که چند روز پیش نیز یک نماینده مجلس صحبت از واردات خودروهای دست‌دوم به کشور کرده بود. به گفته این نماینده مجلس هدف از طرح این پیشنهاد، تنظیم گری در بازار خودرو و جلوگیری از سوداگری در این بازار است.

بیشتر بخوانید:‌ طرح واردات خودروهای کارکرده در مجلس تصویب شد

واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد به‌زودی انجام می‌شود

پس از مطرح شدن صحبت های اولیه واردات خودرو دست دوم توسط نمایندگان مجلس و وزیر صنعت،‌ حالا امید قالیباف (سخنگوی دولت) نیز موافقت دولت را با واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد را اعلام کرده است. به گفته آقای قالیباف:

فعلا این واردات از خودروهای دست دوم موجود در مناطق آزاد انجام خواهد گرفت و پس از مشخص شدن شرایط بودجه،‌ امکان واردات خودروهای کارکرده از مبدا خارج از کشور نیز بررسی خواهد شد.

با توجه به اینکه طی چند سال‌ اخیر که ورود خودروهای خارجی به کشور بنا بر مصلحت‌اندیشی‌ها ممنوع بوده و از همین روی، سرعت افزایش قیمت خودروهای خارجی در بازار ایران سریع بوده و روندی صعودی داشته است؛ گمانه‌زنی‌ها بر این بود که در کنار تحقق وعده وزارت صمت مبنی بر واردات ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو وارداتی تا پایان بهار ۱۴۰۲، واردات خودروهای دست دوم که قیمتی پایین‌تر از قیمت نو آن‌ها دارد، می‌تواند به کنترل قیمت‌ خودروهای خارجی در بازار کمک کند. ضمن اینکه خودروهای کارکرده خدمات پس از فروش را هم تضمین می‌کند، بنابراین می‌تواند مفید واقع شود.

واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد به‌زودی انجام می‌شود

چند روز قبل بود که،‌ عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ از موافقت این کمیسیون با واردات انواع خودرو های سبک و سنگین با عمر تا ۵ سال سن تولید به کشور خبر داد.

حجت‌الله فیروزی عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ در گفتگویی،‌ با اشاره به نشست اخیر کمیسیون تلفیق، از موافقت این کمیسیون با واردات خودروهای کارکرده خبر داد.

به گفته فیروزی: «با الحاق ‌یک بند به تبصره ۷ و به منظور تنظیم گری در بازار خودرو و با هدف تنظیم عرضه و تقاضا و کاهش قیمت خودرو در کشور، واردات انواع خودروهای سبک و سنگین با عمر تا ۵ سال سن تولید به کشور آزاد شد.»

وی در تکمیل این خبر گفت:

بنده به همراه تعداد دیگری از نمایندگان مجلس از ماه‌ها قبل به منظور تنظیم گری در بازار خودرو و جلوگیری از سوداگری در این بازار پیشنهاد واردات انواع خودروهای دست دوم را پیگیری کردیم. بسیاری از کشورها از جمله کشورهای آلمان و آمریکا که دارای ظرفیت بالا در تولید انواع خودروهای شاخص در دنیا هستند، به منظور مدیریت بازار خودرو و اقتصادی کردن آن مبادرت به واردات خودروهای دست دوم می کنند.

در پی موافقت اعضای کمیسیون تلفیق بودجه با واردات خودروهای کارکرده زیر پنج سال در سال آینده، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فعلا واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد انجام می‌شود، معتقد است که: «تا زمان تصویب نهایی قانون بودجه و ابلاغ و اجرای آن هیچ موردی قطعی نیست و باید منتظر ماند.»

واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد به‌زودی انجام می‌شود

در این رابطه امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضمن تاکید بر صبوری تا زمان تصویب نهایی این موضوع، اظهار کرد:

باید منتظر ماند تا لایحه بودجه سال آتی در قالب قانون در وهله اول تصویب شود. تا مصوب شدن بودجه سال آینده، کار بسیار است و پس از آن نیز اجرا و ابلاغ آیین‌نامه مصوب به این زودی‌ها نخواهد بود و طول خواهد کشید؛ بنابراین موردی را تا نمایندگان مجلس در صحن علنی تصویب نکنند، قطعی نیست. با این حال،‌ فعلا واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب