uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

افزایش قیمت آیفون ربطی به ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ ندارد

0 14


در روزهای اخیر و بعد از اعلام ممنوعیت ورود آیفون ۱۴ به کشور از رویه مسافری و پستی به کشور، افزایش قیمت سایر محصولات آیفون را نیز شاهد بوده‌ایم. با این وجود دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی را نه به دلیل تصمیم جدید بلکه به دلیل کاهش تولید آیفون ۱۴ دانسته است.

آیفون ۱۴ به داستانی عجیب تبدیل شده و علی‌رغم موجود بودن آن در بازار کشور، اجازه رجیستری به آن داده نشده است. در روزهای گذشته خبرهایی از ممنوعیت ورود این گوشی از رویه پستی یا مسافری به کشور نیز منتشر شده بود تا برخی افزایش قیمت را به این موضوع نیز ربط دهند.

دلیل افزایش قیمت آیفون

اکنون مهدی عبقری، دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی این موضوع را رد کرده است. او می‌گوید: «این موضوع تاثیری بر قیمت موبایل نداشته است. اگر اخیراً قیمت سایر مدل‌های برند آیفون افزایش یافته به این دلیل است که با توجه به تولید آیفون ۱۴، تولید مدل‌های قبلی کاهش یافته، بازرگانان سخت‌تر مدل‌های قبلی را پیدا می‌کنند و منجر به افزایش قیمت شده است. تعطیلات عید چین هم بر این وضعیت تاثیر داشته است.»

بر اساس گفته‌های مهدی عقبری، این ممنوعیت چیز جدیدی نیست و پیش از این نیز به مبادی ورودی با یک زمان مشخص اعلام شده بود. البته تفاوت این است که اکنون ممنوعیت تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت. 

تکلیف رجیستری آیفون ۱۴ موجود در بازار

وی در مورد گوشی‌های آیفون ۱۴ که تاکنون وارد کشور شده‌اند اظهار کرد: «مسافر واقعی کالای آیفون ۱۴ را سوم تا دهم مهر ماه وارد کرده، چرا که در آن مقطع به مبادی ورودی اعلام نشده بود که نمی‌توانند این کالا را ثبت کنند. اما از دهم مهرماه این موضوع اعلام شده است. در این فاصله زمانی حدود ۸۰۰۰ آیفون ۱۴ به کشور وارد شده که رجیستر هم شده است. مابقی چون ثبت مسافری نمی‌شده، قاچاق بوده است. بارها هم اعلام شده که موبایل‌های وارد شده از طریق رویه مسافری، تجاری نیست و نباید خرید و فروش شود.»

دبیر انجمن موبایل می‌گوید که ممنوعیت واردات برای سایر مدل‌های بالای ۶۰۰ دلار مطرخ نیست و سایر گوشی‌های به غیر از آیفون ۱۴ بدون مشکل وارد کشور می‌شوند.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب