uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

بالاخره کدک AV1 به مرورگر سافاری اپل اضافه شد؛ بروزرسانی Safari 16.4 را دانلود کنید

0 12


طبق جدیدترین خبرها، شرکت اپل پشتیبانی از کدک AV1 را به مرورگر سافاری خود در جدیدترین بروزرسانی آن که Safari 16.4 نام دارد اضافه می‌کند. در ادامه این خبر به بررسی آپدیت جدید مرورگر محبوب اپل می‌پردازیم.

همانطور که می‌دانید اکثر APU ها و GPU های مدرن از جدیدترین فرمت رمزگذاری رایگان (همان کدک AV1) پشتیبانی می‌کنند، از سوی دیگر سرویس‌های پخش و استریم و همچنین و ضبط ویدیو نیز شروع به پیاده‌سازی کدک AV1 برای پلتفرم‌های خود کرده‌اند. اما تنها شرکتی که در این مدت هیچ پیشرفتی در این زمینه نداشته اپل است که سری پردازنده‌های M1 و M2 آن هیچ بهینه‌سازی سخت افزاری برای کدک AV1 ارائه نمی‌دهند.

پشتیبانی از کدک AV1 در آپدیت جدید سافاری

با این وجود بر اساس خبرهای جدید ممکن است همه چیز در شرف تغییر باشد، زیرا نسخه بتا ۱۶.۴ مرورگر سافاری اکنون پشتیبانی از کدک AV1 در چند حالت محدود را در لیست تغییرات جدید خود فهرست کرده است. البته باید توجه داشت در این لیست ذکر شده که این ویژگی‌ها در دستگاه‌هایی که چنین قابلیت‌هایی دارند پشتیبانی می‌شوند، اما هیچ محصول جدیدی از اپل این قابلیت را ندارد.

 آپدیت مرورگر سافاری

افزون بر این‌ها، مرورگر سافاری دیگر برای ویندوز نیز در دسترس نیست (اپل در سال ۲۰۱۲ به روز رسانی را متوقف کرد)، بنابراین در حال حاضر نمی‌توان گفت این بروزرسانی دقیقاً برای چه دستگاه‌هایی کاربردی خواهد بود.

در هر صورت آپدیت مرورگر سافاری و اضافه شدن کدک AV1 به آن می‌تواند نشانه‌ای باشد که اپل اکنون در حال آماده‌سازی محصولات بعدی خود برای پشتیبانی از این فرمت کدگذاری است. در نتیجه این بروزرسانی می‌تواند زمینه‌ای باشد برای اینکه کدک AV1 در آینده بر روی دستگاه‌هایی که از تراشه‌هایی چون M3 یا A17 Bionic استفاده می‌کنند پشتیبانی شود.

از این رو احتمالاً در آینده‌ای نزدیک اپل به شرکت‌هایی چون AMD ،Intel و NVIDIA که از رمزگشایی AV1 پشتیبانی می‌کنند، خواهد پیوست.

 بروزرسانی safari 16.4

نظر شما در مورد احتمال پشتیبانی از کدک AV1 در مک بوک ها و آیفون‌های بعدی اپل چیست؟ چرا محصولات این کمپانی تاکنون با این فرمت کاربردی و رایگان سازگار نشده‌اند؟منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب