uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

کارت گرافیک RTX 4090 در لپ‌تاپ گیمینگ جدید ریزر، RTX 3090 Ti دسکتاپ را هم پشت سر گذاشت

0 13


به تازگی یکی از کاربران سایت Reddit توانسته است با دسترسی به لپ‌تاپ Razer Blade 18، کارت گرافیک GeForce RTX 4090 آن را به گونه‌ای اورکلاک کند که سرعت و قدرت آن حتی از کارت گرافیک دسکتاپ RTX 3090 Ti نیز فراتر رود. بنچمارک ۳DMark TimeSpy به خوبی عملکرد این دو کارت گرافیک را با یکدیگر به مقایسه گذاشته است.

لپ‌تاپ Razer Blade 18 در حال حاضر قدرتمندترین و بالارده‌ترین محصول ریزر در این رده است؛ چرا که در کنار پردازنده‌های نسل سیزدهمی اینتل در سری HX از کارت گرافیک GeForce RTX 4090 نیز بهره می‌برد. در واقع باید گفت این پردازنده و کارت گرافیک قدرتمندترین محصولاتی هستند که هم اکنون در یک لپ‌تاپ گیمینگ می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. البته چنین لپ‌تاپ قدرتمندی قیمت بالا و هنگفتی نیز خواهد داشت که مطمئناً تعداد کمی از کاربران می‌توانند آن را پرداخت کنند. این لپ‌تاپ در حال حاضر با قیمتی نزدیک به ۴۵۰۰ دلار به فروش می‌رسد.

به نظر می‌رسد کاربری با نام Kelzs در سایت Reddit توانسته است با دسترسی به این لپ‌تاپ و ایجاد تغییراتی در آن، سرعت کارت گرافیک GeForce RTX 4090 آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهد تا جایی که سرعت آن حتی از سرعت نسخه دسکتاپ از کارت گرافیک RTX 3090 Ti نیز فراتر رود.

مقایسه عملکرد کارت گرافیک RTX 4090 لپ تاپ

با توجه به اینکه این لپ‌تاپ به پردازنده‌های سری HX اینتل مجهز است امکان ایجاد تغییرات گسترده در عملکرد را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. با استفاده همزمان از دو نرم افزار Razer Synapse و MSI Afterburner به منظور تغییر در پروفایل عملکرد و اورکلاک هسته گرافیکی و همچنین برنامه Intel XTU، لپ‌تاپ Razer Blade 18 توانسته است به رده جدیدی از عملکرد و قدرت وارد شود. این کاربر همچنین اعلام کرده است به منظور دسترسی به بهترین عملکرد کارت گرافیک GeForce RTX 4090 در این لپ‌تاپ، هسته گرافیکی و یکپارچه آن را در BIOS در وضعیت غیرفعال قرار داده است.

در همین رابطه بخوانید:

عملکرد بهتر RTX 4080 لپ تاپ از RTX 4090 با ۲۰ وات توات بیشتر

– بنچمارک RTX 4090 و RTX 4080 لپ تاپ منتشر شد؛ در حد و اندازه RTX 4070 Ti دسکتاپ

– معرفی قدرتمندترین کارت گرافیک RTX 4090 جهان توسط کالرفول ؛ ۳۰۰۰ مگاهرتز دیگر رویا نیست

این لپ‌تاپ توانسته است در بنچمارک ۳DMark TimeSpy نمره ۲۲۳۳۹ را کسب کند و به این ترتیب باید گفت که کارت گرافیک RTX 4090 لپ‌تاپی آن با هسته گرافیکی AD103 چیزی در حدود ۲.۷ درصد از کارت RTX 3090 Ti دسکتاپ قدرتمندتر است. این کارت گرافیک همچنین با اختلاف فاحش ۷۲ درصدی از کارت پرچمدار RTX 3080 Ti لپ‌تاپ بهتر ظاهر شده است. البته باید گفت که امتیاز کسب شده توسط این کارت گرافیک با اختلاف فراوان از امتیاز کارت گرافیک RTX 4090 دسکتاپ کمتر است و باید آن را در حدود ۶۱ درصد ضعیف‌تر بدانیم.

اگرچه کارت گرافیک RTX 4090 لپ‌تاپ و RTX 4090 دسکتاپ نام مشابهی دارند اما مشخصات آن‌ها با یکدیگر تفاوت فراوانی دارد. در واقع کارت گرافیک RTX 4090 لپ‌تاپ از نظر ویژگی‌ها و مشخصات با کارت گرافیک RTX 4080 دسکتاپ شباهت زیادی دارد و تنها هسته گرافیکی آن با سرعت کلاک و توان مصرفی (TGP) کمتری همراه شده است. این موضوع سبب شده است علی‌رغم اینکه نام دو کارت گرافیک RTX 4090 لپ‌تاپ و RTX 4090 دسکتاپ شباهت زیادی با یکدیگر دارد تفاوت عملکرد فراوانی را میان آن‌ها شاهد باشیم. نتایج بررسی بالا نشان می‌دهد که با وجود این تفاوت‌ها بازهم کارت RTX 4090 لپ‌تاپ عملکرد و قدرت بسیار خوبی دارد.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب