uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

میانگین طول عمر گوشی؛ چگونه عمر موبایل خود را حدس بزنیم؟

0 22


شاید در زمان خرید گوشی جدید بیشتر روی مشخصات و ویژگی‌های گوشی توجه داشته باشید و به طول عمر گوشی توجه نکنید، اما هیچ یک از ما نمی‌خواهیم تا عمر گوشی خریداری شده پس از مدت کوتاهی به پایان برسد. شاید بپرسید میانگین طول عمر موبایل چه قدر است؟ یا طول عمر کدام تلفن همراه بیشتر است؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها و آشنایی با مبحث طول عمر گوشی هوشمند در این مقاله همراه ما باشید.

گوشی‌های هوشمند به پراستفاده‌ترین ابزارهای امروز دنیای فناوری تبدیل شده‌اند. اما همیشه این سوال مطرح است که یک گوشی هوشمند چقدر عمر می‌کند؟ عوامل بسیار زیادی در تعیین طول عمر گوشی هوشمند موثر هستند. در عین حال با اقداماتی ساده می‌توان طول عمر مفید گوشی را افزایش داد. در این مطلب به بیان اصل مسئله میانگین عمر موبایل پرداخته و در ادامه به مهمترین سوالات پیرامون این موضوع پاسخ خواهیم داد.

مقدمه

گوشی‌های هوشمند نیز همانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری روزی برای همیشه خاموش خواهند شد، اما پیش از وقوع این اتفاق ما انتظار داریم که بتوانیم برای چند ماه یا حتی چند سال از گوشی هوشمند خودمان استفاده کنیم.

میانگین عمر موبایل
پایان عمر مفید گوشی

پس از خرید یک گوشی هوشمند، عمر مفید آن تعیین می‌کند که برای چه زمانی می‌توانید از ویژگی‌های گوشی خودتان استفاده کنید و به همین دلیل دانستن این موضوع برای ما اهمیت بالایی دارد.

در این مقاله با میانگین طول عمر گوشی‌ها‌، عوامل موثر بر عمر یک گوشی هوشمند و روش‌های افزایش میزان دوام آوردن گوشی آشنا خواهید شد.

عمر گوشی هوشمند چقدر است؟

معیار مشخصی برای تعیین میزان دوام آوردن گوشی هوشمند وجود ندارد. گوشی موبایل نیز مانند تمامی دیگر دستگاه‌های الکترونیکی از اجزاء متعددی تشکیل می‌شود که خرابی هر یک از این قطعات می‌تواند به معنای پایان یافتن عمر گوشی شما باشد.

در حالی که برخی منابع ادعا می‌کنند میانگین عمر گوشی به ۲.۵ سال می‌رسد، منابع دیگر معتقدند که طول عمر گوشی‌های جدید در محدوده ۱۵-۱۸ ماه قرار دارد.

میانگین عمر موبایل به عادت‌های شما نیز بستگی دارد، شاید بتوانید با مراقبت از گوشی خود طول عمر آن را به بیش از ۵ سال نیز برسانید.

میانگین طول عمر گوشی
افزایش طول عمر گوشی با مراقبت از آن

هرچند با نگهداری صحیح می‌توانید طول عمر گوشی خودتان را افزایش دهید اما متاسفانه سرعت پیشرفت فناوری اجازه صرفه جویی برای خرید گوشی جدید را به شما نخواهد داد. در حقیقت اغلب برندها پشتیبانی نرم‌افزاری از گوشی‌های هوشمند را برای مدت ۲ تا ۴ سال ادامه می‌دهند و پس از این شاید برای نصب و اجرای برنامه‌های جدید با مشکل مواجه شوید.

من نیز شخصاً همین تجربه را داشتم، هرگز در زمان شارژ از گوشی استفاده نمی‌کردم، مراقب بودم تا گوشی بیش از حد به شارژر متصل نماند و تا حد امکان گوشی خودم را از ضربه، مایعات و … محافظت می‌کردم. هرچند گوشی من بیش از ۵ سال دوام آورده بود اما دیگر امکان نصب بسیاری از برنامه‌های جدید روی گوشی وجود نداشت.

مشکل گوشی قدیمی من تنها به نصب برنامه‌های جدید محدود نمی‌شود و با وجود رعایت اصول شارژ گوشی، باتری آن نیز بخش بزرگی از ظرفیت خود را از دست داده است. این مشکل برای تمامی گوشی‌ها وجود دارد و در حقیقت باتری گوشی تعداد چرخه‌های شارژ و تخلیه محدودی دارد و به مرور زمان از ظرفیت باتری کاسته می‌شود.

عمر گوشی های مختلف یکسان نیست

شاید بپرسید که آیا طول عمر گوشی‌های هوشمند تولید شده توسط برندهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارد؟ برای مثال در زمان خرید گوشی بخواهید بدانید که عمر مفید گوشی های آیفون چقدر است؟ یا عمر گوشی های سامسونگ بیشتر است یا شیائومی؟

در پاسخ به این پرسش باید بگویم که عمر مفید گوشی در بین برندهای مختلف یکسان نیست؛ یعنی انتظار داریم که گوشی سامسونگ یا اپل بیشتر از گوشی ساخته شده توسط یک برند کمتر شناخته شده دوام بیاورد.

بر اساس ادعای وب سایت Everphone، طول عمر گوشی های آیفون در محدوده ۴ تا ۸ سال و طول عمر گوشی های سامسونگ در محدوده ۳ تا ۶ سال قرار دارد. در حالی که عمر مفید گوشی های شیائومی در محدوده ۲ تا ۴ سال، هواوی ۲ تا ۴ سال و اوپو ۲ تا ۳ سال گزارش شده است.

عواملی که روی عمر گوشی شما تاثیر می‌گذارند

عوامل متعددی می‌توانند عمر گوشی شما را تحت تاثیر قرار دهند. آسیب فیزیکی، سلامت باتری و سیستم‌عامل مهم‌ترین عواملی هستند که بر میزان دوام آوردن گوشی تاثیر مستقیم دارند.

شاید شما نیز تجربه تلخ زمین افتادن گوشی را داشته باشید. آسیب فیزیکی مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند عمر گوشی شما را کوتاه کند. در حالی که گاهی امکان تعمیر آسیب‌های جزئی گوشی وجود دارد، اما گاهی اوقات خرید گوشی جدید از نظر اقتصادی به صرفه است.

میانگین عمر موبایل
پایان عمر موبایل در اثر زمین افتادن

خرابی باتری گوشی عامل دیگری است که روی میانگین طول عمر گوشی تاثیر دارد. عمر باتری گوشی‌ با توجه به تعداد دفعات شارژ و تخلیه تعیین می‌شود و به طور میانگین عمر باتری‌های امروزی به ۵۰۰ تا ۸۰۰ چرخه شارژ می‌رسد. حذف ویژگی تعویض آسان باتری از گوشی‌های جدید تاثیر باتری بر میانگین عمر موبایل را افزایش داده است.

اگر دائماً در حال استفاده از گوشی خود هستید و آن را به طور روزانه شارژ می‌کنید، باتری گوشی شما عمر کوتاه‌تری در مقایسه با حالتی را دارد که گوشی خود را با چرخه‌های طولانی‌تری شارژ می‌کنید.

عمر مفید گوشی
کاهش عمر گوشی در اثر شارژ و تخلیه باتری

به طور کلی گوشی های اندرویدی دوره پشتیبانی نرم‌افزاری کوتاه‌تری در مقایسه با گوشی های آیفون دارند. در حالی که اغلب گوشی‌های آیفون ۵ تا ۷ سال پس از عرضه نیز بروزرسانی امنیتی را دریافت می‌کنند، دوره پشتیبانی از گوشی‌های اندرویدی معمولاً در محدوده ۲ تا ۴ سال قرار دارد.

راه‌کارهای افزایش عمر گوشی

از آنجایی که ضربه یکی از مهم‌ترین عوامل خرابی گوشی هوشمند محسوب می‌شود، توصیه می‌کنیم تا از محافظ صفحه نمایش گوشی به همراه قاب محافظ استفاده کنید. انواع مختلفی از محافظ نمایشگر و قاب محافظ گوشی در بازار وجود دارند که در صورت افتادن گوشی به زمین از نمایشگر و بدنه گوشی محافظت می‌کنند.

به یاد داشته باشید که تعویض نمایشگر گوشی هزینه به مراتب بالاتری نسبت به خرید محافظ نمایشگر و قاب محافظ دارد.

نحوه شارژ کردن گوشی چقدر در عمر گوشی تاثیر دارد؟

شاید عادت داشته باشید تا گوشی خودتان را به طور کامل شارژ کنید اما شارژ گوشی تا ۸۰ درصد ظرفیت باتری می‌تواند عمر باتری را به طور قابل توجهی افزایش دهد. همین اصل نیز در زمان تخلیه باتری صادق است و به همین دلیل توصیه می‌شود تا شارژ باتری گوشی خودتان را در محدوده ۲۰-۸۰ درصد نگه‌دارید.

استفاده از گوشی در زمان شارژ باتری می‌تواند به آن آسیب برساند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم تا در زمان شارژ گوشی از آن استفاده نکنید. به علاوه گوشی خود را در معرض نور مستقیم خورشید یا روی سطوح گرم قرار ندهید تا مشکلی در دفع حرارت ایجاد نشود.

کاهش عمر گوشی در اثر قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید

بسیاری از ما برنامه‌های متعددی را روی گوشی خودمان نصب کرده‌ایم، اما دیگر به برنامه‌های نصب شده نیازی نداریم. تعدادی از برنامه‌ها در پس زمینه فعالیت می‌کنند و علاوه بر اشغال بخشی از منابع سخت‌افزاری، شارژ گوشی را نیز مصرف می‌کنند. به همین دلیل حذف برنامه‌های اضافی به افزایش عمر مفید گوشی شما کمک می‌کند.

جمع‌بندی و پاسخ به سوالات پر تکرار

هرچند عمر گوشی‌های هوشمند چندان طولانی نیست و تعویض گوشی در شرایط اقتصادی کنونی دشوار است، اما با رعایت نکات عنوان شده در این مقاله می‌توانید عمر گوشی خودتان را افزایش دهید.

از طرفی سرعت توسعه گوشی‌های جدید به حدی است که پس از چند سال بهترین گوشی‌های امروزی نیز احتمالاً قدیمی و خارج از رده به نظر خواهند رسید.

اگر برنامه‌های نه چندان سنگین نیز روی گوشی شما اجرا نمی‌شوند و باتری گوشی شما فرسوده شده، نشانه های پایان عمر گوشی خودتان را شاهد هستید.

آیا گوشی های موبایل می توانند ۱۰ سال دوام بیاورند؟

شاید بشر بتواند گوشی‌هایی را بسازد که ده سال نیز دوام داشته باشند، اما باید بدانید که فناوری ساخت گوشی تلفن همراه با سرعت زیادی توسعه می‌یابد و گوشی‌ هایی که با فناوری امروزی ساخته شده‌اند، احتمالاً پس از ۱۰ سال قدیمی و خارج از رده به نظر می‌رسند.

چرا گوشی های هوشمند فقط ۲ سال عمر می‌کنند؟

گوشی‌‌های هوشمند می‌توانند بیش از ۲ سال نیز عمر کنند، اما سازندگان از گوشی‌های هوشمند برای مدت محدودی پشتیبانی می‌کنند و به عبارت دیگر به ما می‌گویند که پس از این زمان باید گوشی جدیدی را خریداری کنید.

کاهش ظرفیت باتری و مشکلات نرم‌افزاری پس از به پایان رسیدن عمر مفید گوشی اندرویدی یا آیفون می‌تواند برای شما چالش برانگیز شود.

به‌روزرسانی گوشی برای افزایش عمر گوشی مفید است؟

بله، بروزرسانی گوشی می‌تواند در عملکرد هر چه بهتر گوشی و افزایش عمر آن تاثیر مثبتی داشته باشد.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب