uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

اولین تراشه هوش مصنوعی با توان محاسباتی ۱۲۸ TOPS و مصرف ۳۵ وات

0 4


یک شرکت چینی به نام Houmo.AI اخیراً مدعی شده که اولین تراشه SoC محاسباتی با کارایی بالا (HPC) مبتنی بر هوش مصنوعی را به صورت کاملاً بومی و بدون نیاز به شرکت‌های بزرگ فعال در این حوزه تولید کرده است.

این تراشه جدید HaloDrive H30  نام‌گذاری شده و بر اساس فرایند ساخت ۱۲ نانومتری توسعه یافته است. به گفته محققان شرکت Houmo.AI، تراشه جدید تنها ۳۵ وات مصرف انرژی داشته و می‌تواند تا ۱۲۸ TOPS سرعت داشته باشد.

این تراشه به حافظه SRAM (حافظه با دسترسی تصادفی استاتیک) و یک IPU (Infrastructure Processing Unit یا واحد پردازش زیرساخت) اختصاصی با ارائه پردازش INT8 مجهز شده است.

تراشه HaloDrive H30 برای رقابت با شرکت‌های شناخته شده‌ای همچون انویدیا و Journey توسعه یافته و در حال حاضر با هدف بازار خودروهای هوشمند نسل جدید معرفی شده است.  

اولین SoC هوش مصنوعی چین

شرکت Houmo.AI این تراشه SoC را بدون کمک سایر شرکت‌های تولیدکننده تراشه توسعه داده و اعلام کرده که می‌تواند نسبت کارایی ۷.۳ TOPS در هر وات را ارائه دهد. در آزمایش‌ها و تست‌های بنچمارک Resnet 50 این تراشه جدید توانسته امتیاز ۸۷۰۰ fos و نرخ فریم ۱۰۳۰۰ را در کسب کند.

Houmo.AI همچنین یک کیت توسعه نرم‌افزار اختصاصی (SDK) را معرفی کرده است که بر اساس تراشه‌ای به نام Houmo Avenue ساخته شده است. این SDK جدید از کتابخانه‌های نرم‌افزاری و فریم‌ورک‌های یادگیری ماشین PyTorch، TensorFlow و ONNX پشتیبانی می‌کند.

در همین رابطه بخوانید:

هوش مصنوعی به داد صنعت نیمه هادی رسید؛ تلاش انویدیا برای طراحی تراشه‌های بهینه‌تر

– ابر کامپیوتر گوگل با ۴۰۰۰ تراشه هوش مصنوعی از انویدیا سریع‌تر است

Houmo Avenue با CUDA front-end syntax سازگار خواهد بود که از مدل‌های برنامه‌نویسی SIMD و SIMT برای دستیابی به کارایی عملیاتی و توسعه پشتیبانی می‌کند.

شین شیائوزو (Xin Xiaoxu)، یکی از بنیان‌گذاران و معاون بخش محصولات Houmo.AI طی اعلامیه اخیر خود توضیح داده است که تراشه H30 جدید از ماه آینده برای شرکای اولیه و جهت انجام آزمایش‌های مختلف ارسال خواهد شد، در حالی که این شرکت بر روی نسل بعد تراشه‌های SOC خود کار می‌کند. وی همچنین اعلام کرد که تراشه H50 سال آینده عرضه خواهد شد و تولید انبوه آن در سال ۲۰۲۵ آغاز خواهد شد.منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب