uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

شغل خلبانان هم به خطر افتاد؛ هوش مصنوعی خلبان می‌شود!

0 4


طبق خبرهای جدید، اخیراً رئیس شرکت هواپیمایی امارت که یکی از بزرگترین شرکت‌های مسافربری است، مدعی شد در آینده هوش مصنوعی جایگزین خلبانان واقعی خواهد شد و هواپیماهای کاملاً اتوماتیک وارد زندگی بشر می‌شوند. در ادامه این خبر شهر سخت افزار به بررسی اظهارات جدید رئیس امارات ایرلاین می‌پردازیم.

نیازی به گفتن نیست که هوش مصنوعی (AI) آینده بشریت را تقریباً در هر صنعتی متحول خواهد کرد و دنیای اطراف ما را تغییر می‌دهد. با توجه قابلیت‌های در حال تغییر و گسترش هوش مصنوعی، تیم کلارک (رئیس شرکت هواپیمایی امارات) معتقد است که هوش مصنوعی ممکن است آینده سفرهای هوایی را نیز متحول کند.

هوش مصنوعی در صنعت هواپیمایی

به گزارش نیویورک پست، آقای کلارک گفت که هوش مصنوعی روزی می‌تواند جایگزین خلبان های واقعی در هواپیماهای مسافربری شود و بر امکان تولید هواپیماهای تک‌خلبان نیز تاثیر بگذارد.

وی در مصاحبه اخیر خود مدعی شد تکنولوژی در حال حاضر به حدی پیشرفت کرده است که می‌توان هواپیمای کاملاً اتوماتیک تولید کرد، اما احتمالاً به ثمر رسیدن این پروژه مدتی طول خواهد کشید. در هر صورت همیشه باید یک خلبان در عرشه پرواز هواپیما حضور داشته باشد و احتمالاً این قضیه هیچگاه تغییر نخواهد کرد.

رئیس ۷۳ ساله‌ی این شرکت بزرگ هواپیمایی در ادامه صحبت‌های خود بیان کرد:

بسیاری از مردم نگران این هستند که هوش مصنوعی چه کاری باید انجام دهد و چه کاری نباید انجام دهد. اما اگر در عرصه تجارت هستید و چیزی به قدرتمندی هوش مصنوعی را در آینده می‌بینید و نیروی انسانی زیادی دارید، شما باید وقت بگذارید تا ببینید این فناوری جدید چه کاری می‌تواند انجام دهد تا موجب پیشرفت کار شما شود.

هوش مصنوعی هواپیما

با این حال، او معتقد است که در حال حاضر مسافران حضور دو خلبان در کابین خلبان را ترجیح می‌دهند و خاطرنشان کرد که همیشه یک خلبان انسان در هواپیما وجود خواهد داشت، حتی اگر هواپیما به طور کامل توسط هوش مصنوعی پرواز شود. هنگامی که از کلارک در مورد هواپیماهای کاملاً بدون خلبان سؤال شد، آقای کلارک گفت که این امکان وجود دارد اما بسیار دور است و اضافه کرد که او فکر نمی کرد این اتفاق در طول زندگی او رخ دهد.

وی در ادامه بر مهارت خلبانان آموزش دیده تاکید کرد و گفت:

آنها وظایفی فراتر از پرواز با هواپیما دارند. خلبانان صرفاً رانندگان هواپیما نیستند. آنها متخصصان بسیار ماهری هستند که نقش مهمی را در یک سیستم ایمنی جامع ایفا می‌کنند. این سیستم نیز وظیفه دارد امنیت مسافران، خدمه و محموله را در راه به مقصدشان تضمین کند.

هوش مصنوعی خلبان

نظر شما در مورد خلبان شدن هوش مصنوعی و هواپیماهای اتوماتیک چیست؟ با توجه به پیشرفت سریع هوش مصنوعی در سال‌های اخیر، به نظر شما چند سال با چنین فناوری‌هایی فاصله داریم؟منبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب