uppertech
اخبار علمی و فناوری، راهنمای خرید، بررسی، آموزشی

برگزاری بزرگترین رویداد رباتیک استان مرکزی در خردادماه

0 5ایسنا/مرکزی دبیر انجمن رباتیک و تکنولوژی های نوین دانشگاه صنعتی اراک گفت: هفتم خرداد ماه، بزرگترین رویداد رباتیک استان مرکزی با عنوان رباتیک در پزشکی، صنعت و اجتماع در دانشگاه صنعتی اراک برگزار می‌شود.

امیرحسین فرجی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: صنعت رباتیک در جهان در حال گسترش و توسعه است و در بخش‌های مختلفی از جمله خودروسازی، صنایع غذایی، پزشکی، نفت و گاز، صنعت دفاعی و فضایی و … کاربرد دارد. همچنین شرکت‌های بزرگی مانند آمازون، گوگل، مایکروسافت و … در زمینه رباتیک فعالیت‌های گسترده‌ای دارند و در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در سطح جهان نیز در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای صورت می‌گیرد. بسیاری از کشورها نیز به منظور توسعه صنعت رباتیک، اقداماتی را انجام داده‌ و در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های عظیمی کرده اند.

دبیر انجمن رباتیک و تکنولوژی های نوین دانشگاه صنعتی اراک افزود: به طور کلی صنعت رباتیک در ایران نیز در حال رشد و توسعه است و با پیشرفت فناوری‌های جدید، انتظار می‌رود که در آینده نزدیک، ربات‌ها تبدیل به بخشی از زندگی روزمره ما شوند و در بسیاری از صنایع و بخش‌های اقتصادی کاربرد داشته باشند. ما امیدواریم که با پشتوانه دولت و تلاش شرکت‌ها و استارتاپ‌های ایرانی، در آینده نزدیک بتوانیم به یکی از قطب‌های رباتیک جهان تبدیل شویم.

وی با بیان اینکه انجمن های علمی دانشجویی، بازوی پرتوان فعالیت‌های علمی در دانشگاه‌ها هستند، گفت: ما در انجمن علمی رباتیک دانشگاه صنعتی اراک به بررسی ظرفیت‌های موجود در استان و اینکه با توجه به نیازهای کشور، چگونه می‌توانیم حضور فعال‌تری داشته باشیم، پرداختیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم به منظور آشنایی دانشجویان و واحدهای صنعتی اراک با ربات های صنعتی و توان ساخت ربات با دقت جراحی در داخل کشور؛ رویداد “رباتیک در پزشکی، صنعت و اجتماع” را با نگاهی به نوآوری‌های رباتیک برای بهبود کیفیت زندگی، تدارک ببینیم.

فرجی با اشاره به اینکه این رویداد هفتم خردادماه در دانشگاه صنعتی اراک برگزار خواهد شد، تصریح کرد: از جمله سخنرانان این رویداد، دکتر حمید عبدی، عضو هیئت علمی دانشگاه دیکن استرالیا، دکتر سید رمضان حسینی، عضو تیم سازنده ربات جراح سینا و مهندس حسین بابایی، نصاب و برنامه نویس ربات‌های صنعتی هستند. 

وی ادامه داد: در این رویداد، موضوعاتی پیرامون مدل‌سازی دوربری رباتیک، بازوهای رباتیکی مقاوم در برابر خطا، ربات های اجتماعی ‌و کنترل ربات‌ها، نصب، راه‌اندازی و برنامه نویسی ربات‌های صنعتی مورد بحث قرار می‌گیرد. همچنین در این رویداد، نمایشگاه و مسابقات حضوری رباتیک نیز برگزار خواهد شد.

دبیر انجمن رباتیک و تکنولوژی های نوین دانشگاه صنعتی اراک اظهار کرد: امید است با حمایت مسئولین و واحدهای صنعتی استان، مرکز تحقیق و مطالعه‌ای در زمینه ربات‌های صنعتی در دانشگاه صنعتی اراک راه اندازی شود تا در آینده نزدیک شاهد متخصصینی به عنوان ترمیم کنندگان طرح‌های علمی و اجرایی در سطح جامعه و صنعت استان باشیم. نظر ما این است که اگر کشور بر مبنای علم و با استفاده موثر از افراد علمی اداره شود می‌توان با حداقل‌ها نیز دستاوردهای حداکثری کسب کرد.

انتهای پیاممنبع

نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض می‌کنیم که شما با این مسئله موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه مطلب